Brain, Champagneområdet
Vil du gerne lidt kulturelt, men også nyde og opleve den franske natur er dette stedet for dig.
Stedet ligger cirka 1 time og 15 min nord øst for Paris (byernes by) og Disneyland Paris. 35 min vest fra Reims (champagnens hovedstad) og i hjertet af fronten under 1. verdenskrig ligger Braine og den danske kirkegård fra 1. verdenskrig. Braine er venskabsby med Haderslev og man kan i Braine se huset som den danske regering forærede byen som tak for stedet, hvor de danske soldater ligger begravet.
I nærheden af Braine på den franske slægtsgård Epritel, som har bygninger helt tilbage til det 15. århundrede bor danske Charlotte, franske Romain og deres børn Charles og Alexander.
I disse spændende og landlige omgivelser har Charlotte og Romain oprettet et lille Bed and Breakfast med 3 dobbeltværelser. De har en utrolig dejlig lukket have, hvor man ligefrem kan mærke freden sænke over sig. Desuden har de en stor æbleplantage, hvor der høstes fra midt i september til først i november. Kommer du i høsten er du velkommen til at tage 1 pose friskplukkede æbler med hjem (uden beregning)
Charlotte hjælper gerne med at finde oplevelser der passer lige præcis til dig og her vil du møde en gæstfrihed og imødekommenhed, som vil få dig til at føle dig som en længe ventet gæst.
Pris for overnatning pr dobbeltværelse inkl. morgenmad for 2 personer kr. 450. En uge kr. 1595 pr. person i dobbeltværelse inkl. morgenmad. Enkeltværelse inkl morgenmad kr. 1995. Familierabat skriv/ring og hør.








